KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7517133
*
nr 751 7133
Rune Hagman
(f. 1914), Sverige
Gouache, Rune Hagman (f. 1914), 29x22
Rune Hagman, svensk målare född i Stockholm 1914.
Följerätt
Utrop:
500 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 2 april 2012
kl 19:01:04
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
1/4 22:11:47
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache rune hagman svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
7238 Akvarell
Björn Blomberg (1925-2003), "Snöbyar, Torneträsk"...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:56
-
7124 Akvarell
födelsedagstavla, 1800-tal, björkram, 32x38 cm, yt..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 18:01
-
8106 Akvarell
Fritz Ahlgrensson (1838-1902), Sverige. Signerad. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:45
-
8103 Akvarell
Johan Briede. Signerad, landskap. Akvarell, bildmå..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:06
-
8073 Akvarell
Malle Leis (1940-2017), Estland. Blomma. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 20:45
-
8105 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, segelbåt. Akv..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 18:34
*
Rune Hagman
Rune Hagman, svensk målare född i Stockholm 1914.
nr 751 7133
Rune Hagman
(f. 1914), Sverige
Gouache, Rune Hagman (f. 1914), 29x22
Rune Hagman, svensk målare född i Stockholm 1914.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 500 kr |
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 2 april 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
1/4 22:11:47 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache rune hagman svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
7238 Akvarell
Björn Blomberg (1925-2003), "Snöbyar, Torneträsk"...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:56 -
7124 Akvarell
födelsedagstavla, 1800-tal, björkram, 32x38 cm, yt..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 18:01 -
8106 Akvarell
Fritz Ahlgrensson (1838-1902), Sverige. Signerad. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:45
-
8103 Akvarell
Johan Briede. Signerad, landskap. Akvarell, bildmå..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:06 -
8073 Akvarell
Malle Leis (1940-2017), Estland. Blomma. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 20:45 -
8105 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, segelbåt. Akv..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 18:34